Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

POLSKO – NIEMIECKIE SPOTKANIE KULINARNE

POLSKO – NIEMIECKIE SPOTKANIE KULINARNE

   W piątkowe popołudnie, 17 grudnia 2021, za pośrednictwem aplikacji MS Teams doszło do spotkania uczniów naszej szkoły i partnerskiej szkoły z Münster (Niemcy). Spotkanie miało charakter kulinarny. Zgromadziło miłośników pieczenia świątecznych ciasteczek. Powstały ciasteczka z miodem, orzechami, marmoladą, waniliowe, migdałowe i ulubione pierniczki,  a ich różne kształty kojarzyły się ze świętami. Były zatem, min. gwiazdki, choinki, aniołki, renifery, serduszka. Uczniowie zadbali o to, aby ich wypieki ładnie prezentowały się na świątecznym stole, ozdobili je lukrem i kolorową posypką. W czasie przygotowywania ciasta, pieczenia i dekorowania ulubionych słodkości, młodzież miała sposobność opowiedzieć o zwyczajach związanych ze Świętami Bożego Narodzenia w Polsce i w Niemczech. Okazuje się, że są pewne różnice. Dla naszych zachodnich sąsiadów wigilia nie jest ważnym dniem, nie ma też zwyczaju dzielenia się opłatkiem czy pozostawienia pustego miejsca dla niespodziewanego wędrowca. U nich świętowanie rozpoczyna się 25 grudnia. To dzień rodzinnych spotkań przy stole, na którym króluje pieczona gęś lub kaczka, a także ulubiona sałatka ziemniaczana z wędliną, to okazja do obdarowywania prezentami.
   Zarówno niemieccy jak i polscy uczniowie doskonale poradzili sobie w tym nowatorskim przedsięwzięciu. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z różnych klas. W swoich domach ciasteczka piekli i o świątecznych zwyczajach opowiadali: Louisa Kasper i Julia Bielawska (3Tc), Eliza Sobiechowska, Paulina Beling, Wiktoria Boratyn (2TL), Marta Kryger i Piotr Zieliński (2TE), Weronika Bieszka(2Tc). Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy germanistki, pani Małgorzaty Świeczkowskiej i koordynatorki polsko-niemieckich wymian ze szkoły partnerskiej, pani Veroniki Lohmann.
   Mamy nadzieję, że już wkrótce, po ustaniu pandemii, będziemy mogli wrócić do realizacji projektów polsko – niemieckiej wymiany młodzieży, zapoczątkowanych w 2008 roku.
Z niecierpliwością czekamy na spotkanie w Starogardzie lub Münster.

Ewa Balcerzak,
koordynator projektów polsko – niemieckiej wymiany młodzieży.

Data dodania: 2021-12-21 08:51:14
Data edycji: 2021-12-21 08:52:08
Ilość wyświetleń: 716
wstecz

Partnerzy

"Wykształcenie to dobro, którego nic nie jest w stanie nas pozbawić"

Menander
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej